Kitaplık deyince akıllara gelen ilk şekil geleneksel, uzun zamanlardan beri neredeyse her evde olan yatay raflara yerleştirilen kitaplıklardır. Fakat günümüzde kitaplıklar çok büyük değişikliklere uğradılar. Artık farklı form ve malzemelerle karşımıza çıkıyorlar. Ahşap ve tahtalarla yapılan kitaplıklar değişik şekillerde kesilip, birleştirilip duvarlara asılı bir şekilde monte edildiği zaman çok güzel bir görüntü sağlayacaktır. Böylece evlerimizde, odalarımızda hatta ofislerimizde bile bize kolaylık ve güzellik katacaktır. Bazı zamanlarda ağaç ya da koltuk şeklinde kitaplıklar karşımıza çıkmakta. Evlerde bulunan kitaplıklardan başka, büyük şehirlerde devletin, belediye kuruluşlarının, bütün bilim müesseselerinin kitaplıkları mevcut bulunmaktadır.

Fakat oda tipimize veya nereye monte edebileceğimize dair birçok insanın kafasında soru işaretleri bulunmakta. Bunun için ben de size yardımcı olabilecek bir kaç fikir vermeye çalışacağım. Birçok insan kitaplıkları kitapları düzenlemek yerine hoş bir görüntü vermek ister. Bunun için incelemeniz, almanız ya da kendinizin yaptırması mümkün olan birçok kitaplık çeşitleri mevcut.

İlk olarak şu sıralar spiral kitaplıklar çok beğenilen ve satın alınan bir kitaplıktır. Hem bulunduğu ortamı güzel ve şık gösterecek hem de geniş hacmiyle kitaplarınız için çokça yer açacaktır. Bunun dışında bir kare veya dikdörtgenin içinde bal peteği şeklinde kitaplıklar, değişik dörtgen ve beşgenlerle oluşturulan kitaplıklar, ve hatta tekli bir koltuğun her bir kısmına dekore edilen kitaplıklar bile mevcuttur.

Son olarak bunu da eklemek isterim. Bir kitaplık yaptırmadan önce muhakkak yeni sezon kitaplık modellerini inceleyerek evinizde öncelikle nereye kuracağınızı ve önceden zevkinize göre bir tasarım yaptırıp kuracağınız yere uygun olup olmadığını görmenizde fayda var.