Yatak odasının daha kullanışlı ve canlı bir yer olarak görünmesi için birçok aksesuardan yararlanılır. Aksesuar seçimi kadar, odanın genişliği de oldukça önemlidir. Küçük bir oda, bol aksesuarla doldurulup, daha da küçük gösterilmemelidir.  Yatak odası dekorasyonunu aksesuarlar tamamlar. Genellikle halı, perde, aydınlatma, aynalar, mumlar, biblolar, çerçeveler, bitkiler ve büyük yastıklar dekorasyonu tamamlar. Yatak odalarında, duvar kâğıtları ve tablolar şık bir görünüm kazanmasını sağlar. Özellikle oda renginde seçilen tablolar, uyum içinde olacaktır. Aydınlatmalar oda içerisinde ayrı bir önemi vardır. Hem duvar aydınlatmaları hem de başucu aydınlatmaları kullanılabilir. Yatak odalarında boy aynaları olmazsa olmazlar arasındadır. Boy aynalarının yanı sıra farklı geometrik desenlere sahip küçük aynalar duvarlarda birleştirilebilir.

            Odanızda canlı bitki barındırıyorsanız, bakımına özen göstermelisiniz. Çerçevelerinizi de belli şekiller oluşturacak biçimde yerleştirebilirsiniz. Takıları yerleştirmek için takı dolapları ve küçük kutuları edinebilirsiniz. Takı dolaplarında boy aynaları bulunmaktadır. İç kısımda da her türlü aksesuarı barındıracak genişliğe sahiptir. Odanızı daha ilginç aksesuarlarla süslemek için eski malzemelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin terzi mankeni odanızı güzelleştirecek olan aksesuarlardandır hem de askılık olarak kullanılabilir. Yatak ucu pufları da odaya ayrı bir hava katmaktadır. Pufların çoğu, eşya saklama amaçlı olarak da kullanılabilir. Duvar büyüklüğüne göre uygun yatak başlığı seçilmelidir. Halılar perde ve yatakla aynı renkte tercih edilebilir.

            Yatak odasında önemli olan eşya ve renk uyumudur. Doğru tarzların birleştirilmesi gerekir. Aksesuarlar hem romantik bir oda oluşumu için hem de modern bir oda oluşturmak için önemlidir. Günün yorgunluğunu atacağımız yatak odasında, rahatlığınızın da önemi fazladır. Yatak odalarında çok fazla eşya kullanılmamalıdır. Sakin ve huzur verici renkler ön planda olmalıdır. Ayrıca mobilyalarında fonksiyonel olmasına özen gösterilmelidir. Aksesuarların tarzları birbirine yakın ve ton olarak yakın olmalıdır.