Her birimiz evlerimizin odalarının her birinin teker teker muhteşem görünmesini isteriz. Uygun mobilya, dekorasyon ve renkler bitti fakat geriye son bir şey mi kaldı? Evet aydınlatmalarda bir çoğumuz daha çok nerelerde kullanılacağını bilemediğinden ya da kararsız kaldığından bu konuda zorlanır ve ekstra bir düşünceye ihtiyaç duyabilir. Özellikle salonlarımızda misafir ağırlar, bazılarımız yemeklerimizi orada yer ve akşam çayımızı salonlarımızda içeriz. Bunun için salon aydınlatmasının doğru olup olmaması hem evin neşesine, dekorasyonların uyumuna, hem de ağırlayacağınız misafirlerinizin görüşü için önemlidir. Salonumuzun aydınlatması için büyük bir özen ve dikkatle düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Ben de bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım.

Eğer az önce de bahsettiğimiz gibi yemek odanız ve salonunuz bir odadaysa oturma alanında farklı bir aydınlatma, yemek alanında farklı bir aydınlatma seçmelisiniz. Eğer loş ışığı sevenlerdenseniz evinizde yalnızca abajuru açıp, misafirleriniz geldiğinde de diğer tercih ettiğiniz aydınlatmaları açabilirsiniz. Böylece bütçenizi de elektrik konusundan sarsmamış olursunuz.

Salonunuzdaki televizyonun etrafını çok fazla aydınlatmamalısınız çünkü bu hem gözlerinize zararlı olacaktır, hem de izlenme kalitesini düşürecektir. Vurgulamak istediğiniz bir eşya ya da dekorun çevresini aydınlatırsanız bu eşya ya da dekorun daha çok göz önünde bulunmasına yardımcı olmuş olursunuz. Son olarak aydınlatmalarınız çok fazla ışık yaymamalıdır. Tavandan sarkıttığınız lambaların ışıkları dışında kullandığınız aydınlatmaların daha loş bir ışık yayması evinizde sıcak bir ortam oluşturur.