Retro ve ya diğer bir deyişle vintage kelime olarak ele alındığında geçmişe yönelme anlamına gelmektedir. Toplumumuzda yaygın düşüncelerden biri de şu dur: Retro sadece belli bir dönemi kapsar. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Aslına bakıldığında Retro’nun sadece geçmişi değil yakın tarihi de kapsadığı söylenebilir. Örnek olarak 1920- 1930 yıllar başta olmak üzere 1960- 1980 yıllarının moda akımı Retro tarz için ele alınabilir.

Tüm bu bilgilere değindikten sonra Retro dekorasyonun ne olduğu konusuna değinmek te gerekir. Retro dekorasyon, ele alınan dönemin popüler renkleri, figürleri, eşyaları, desenleri harmanlanması ile ortaya çıkan bir dekorasyon tarzıdır.  Retro dekorasyonda evin hemen hemen her köşesi nostaljik eşyalar ile doldurulmamalıdır. Peki, ama Retro tarzını eve nasıl yansıtabiliriz durum bu ise? İşte bu sorunun cevabını şu fikirler ile cevaplandırabiliriz:

  1. Retro tarzını tam anlamıyla yakalamanın en etkili yollarından biri Retro mobilyalardır. Bulunduğu mekânda odak noktası haline gelme etkisine sahiptirler. Retro kanepeler mekâna çok şık bir görünüm sağlar. Mobilyaların beyaz renkte olması vintage esintilerinin yakalanmasında büyük bir avantaj sağlar.
  2. Retro tarzında en önemli detaylardan biride duvar kâğıtlarıdır. Aynı zamanda duvar kâğıtları, dönemin dokunu yansıtmak ta oldukça başarılıdır. Duvar kâğıdı seçme de ise ilk aranan detay eskitme olmalıdır. Renk kombinasyonu olarak ise hardal sarısı, siyah, beyaz, kırmızı, avokado yeşili, mürdüm, ahşap renklerini hemen hepsi tercih edilebilir.
  3. Aksesuar seçiminde ise özgür olunmalıdır. Kabarık tüylü halılar, boncuklar, lav lambaları, dönemin sehpaları, cesur heykeller, kadifeler, çiçek ve fincan rafları, döneme ait duvar saatleri kullanılabilir.
  4. Vintage esintilerinin yakalanmasında zemin kaplaması da oldukça önemli bir yer tutmakta. Doğal ahşap kaplama, boydan boya kabarık tüylü halı ve dama esintili karolar zemin kaplama için değerlendirilebilecek fikirler arasındadır.
  5. Aydınlatma ortamın sıcak ve samimi olması için gereken en önemli ayrıntıların başında gelmektedir. Ayaklı abajurların, kare ve ya püsküllü formda lambalar, ahşap gece lambaları aydınlatma gereçleri için değerlendirilebilir.
  6.   Yansıtılmak istenen döneme ait ahşap arabalar, biblolar, gramafon benzeri aksesuarların kullanılması da retro tarzını yakalamak için değerlendirilebilecek fikirler arasında kendine yer bulmaktadır.