Evlerin en çok kullanılan ortak kullanım alanlarından biri olan oturma odaları, hem kullanılan eşyalar hem de kullanılan duvar rengi ile bir bütün halinde düşünülmeli ve bütünlüğün orantılı olabilmesi için iyi kombinlenmesi gerekmektedir. Bu kombinde de öncelikli otorite oturma odasının duvar rengidir. Oturma odalarında dekorasyonda farklı tarzlara farklı dönemlerde yönelme ihtimali düşünülerek duvar rengi her tarz ile olmasa dahi birçok tarz ile uyumlu olacak şekilde tercih edilmeli ve uygulanmalıdır.

 

Oturma odası duvarı seçiminde öncelikli renk beyazdır. Beyaz fonda her eşya her renk büyük bir uyum sağlayabilmekte, odayı gereğinden fazla ferah ve geniş gösterebilmektedir. Duvar renginde beyaz renk ile farklı renkler de aynı anda kolaylıkla uygulanabilir ve buna göre bir oturma odası dekorasyonu sağlanabilir.
Gri renk de oturma odası duvar renginde oldukça sade ve şık bir görünüm oluşturmaktadır. Ancak bu şıklık gri ile mor ve açık mavi harmanlandığı takdirde yakalanabilir. Mor renk griye göre daha koyu bir tona sahip olduğundan geniş alanlarda değil de mutlaka küçük alanlarda kullanılmalıdır. Tv ünitesi arkası veya da gömme aksesuar raflarının arka duvarına mor renk uygulanabilir.

Su yeşili ve krem tonları da oturma odası duvarlarında bir arada kullanılabilir. Kolonlarda ya da pencere kenarlarındaki küçük alanlarda su yeşili rengine yer verilirken duvarın en geniş yüzeyinde krem renk tercih edilebilir. Hatta bu renkler, oturma gruplarında mavi ve kahverengi renkler tercih edilirse muhteşem bir görünüm oluşturur.