Aydınlatma ürünleri, ev dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Dekorasyon ürünleri seçilirken, oturma grubu ve Tv ünitesi gibi eşyalar kadar, aydınlatma ürünlerini de önem verilmelidir.

Özellikle oturma odaları için aydınlatma ürünleri özenle seçilmelidir. Günümüz teknolojisinde, her zevke ve ihtiyaca cevap verecek çeşitlilikte aydınlatma ürünleri üretimi yapılmaktadır. Aydınlatma ürünleri ve tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

– Aydınlatma ürünleri öncelikle oturma odasının dekorasyonuna uygun olmalıdır. Diğer eşyalarla uyumlu olan aydınlatmalar, ortama şık bir görünüm kazandırmaktadır.

– Oturma odası aydınlatması için seçilecek ürün, gerekli ışığı sağlamalıdır. Oturma odası aydınlatmaları, farklı model ve özelliklerde üretilebilmektedir.

– Avizeler: Klasik aydınlatma modeli olan avizeler, oturma odası aydınlatmaları içinde en çok tercih edilendir. Avizelerin kabloları doğru bir şekilde çekilirse, hem gerekli ışık, hem de dekoratif bir görünüm sağlanmış olur.

– Lambader modelleri: Son zamanlarda öne çıkan modellerdendir. Her türlü atmosfere uyum sağlayabilecek çeşitlilikte üretimi yapılmaktadır. Ayaklı lamba olarak bilinmektedir. Aydınlatma açısından sağladığı ışık da oldukça verimlidir.

– Masa lambaları: Abajur olarak da bilinmektedir. Daha çok dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Avizelerle beraber de kullanılabilir. Kitap okumayı sevenlerin ilk tercihidir.

– Aplik modelleri: Duvara takılır ve tavan lambalarına alternatif olurlar. Ayrıca, dekorasyon açısında da, şık bir tasarım ürünüdürler.

– Direk ve endirekt aydınlatma ürünleri: Direk aydınlatma ürünleri, ışığı dorudan belirli bir noktaya yansıtmaktadır. Endirekt aydınlatma ürünleri ise, ışığı tavana ya da duvara yönlendirir. Enerji verimi oldukça yüksektir.

– Sarı veya beyaz ışık tercihi de, aydınlatma ürünleri tercihinde önemli bir noktadır. Üstelik, sarı ve beyaz haricinde, günümüzde ampullerin birçok farklı renk tonu bulunmaktadır. Oturma odası ışıklandırma ürünleri tercih edilirken, hem gözü yormayacak hem de ışığı verimli şekilde yansıtacak ürünler tercih edilmelidir.

Renkli led aydınlatma ürünleri: Farklı yaşam tarzını benimseyenler, zevkine göre, istediği renk tonlarıyla oturma odasını aydınlatabilir. Bütün tavan kenarında yer alan ledpiyer ürünleri, herkesin zevkine göre, farklı renk tonlarıyla oturma odasını aydınlatmayı sağlıyor. Aydınlatma ürünleri, ışık verimi, renk tonu ve modellerine göre farklılık göstermektedir. Bu ürünler, internet mağazalarından kolayca temin edilebilir.