Mutfak dekorasyonu oldukça önemlidir. Çünkü mutfakta çalışmak kişinin yaratıcılığı ile doğrudan ilgilidir. Kişi ne kadar yaratıcı düşünürse hazırladığı yiyecekler de o kadar özgün ve lezzetli olabilir.  Hayal gücü kişinin içinde bulunduğu ortamın atmosferinden oldukça etkilenir.  Bu nedenle mutfak dekoru ne kadar güzel olursa mutfakta çalışan kişi o mekandan o kadar keyif alır. Bunun için de en önemli unsurlardan birisi duvarlardır. Duvarlar mekanın aydınlık ya da daha büyük gösterilmesi için oldukça etkin bir şekilde kullanılabilir.

Mutfaklar için vazgeçilmez olan duvar kağıtları genellikle mutfağınızı aydınlık ve ferah gösterecek renklerde tercih edilmelidir. Leke tutmayan, kokuyu hapsetmeyen duvar kağıtları tabi ki de öncelikli tercihiniz olmalı ancak onların da pek çok çeşidi ve rengi mevcut olduğu için içlerinden size en çok huzur vereni tercih etmelisiniz.Eğer iştah problemi yaşıyorsanız örneğin daha çok yemek yeme isteğinizin olması için sarı ve turuncu renkleri olan duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. İştahınızı baskılamak için ise lacivert ya da siyah renkli duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Bu tür koyu renkleri tercih ederken aralarda beyaz ya da krem renklerini kullanmanız mutfağınızın karanlık görünmesine engel olabilir.

Desenli duvar kağıtlarını kullanmak istiyorsanız, mutfağınızın küçük görünmemesi için belirli bölümlerde, desenin taban rengine uygun, düz renkte duvar kağıtları kullanmalısınız. Meyve desenli, çiçek desenli, kahve desenli, doğa manzaralı gibi mutfaklar için tasarlanmış pek çok duvar kağıdı mevcut. Önemli olan hangisinin size en çok huzur verdiğidir.