Çocukluk döneminden çıkıp yetişkinliğe adım atan gençlerde özellikle ruhsal açıdan önemli bir rol oynayan yatak odaları artık gençlerin beğenisi ve yaşına göre doğru bir biçimde dizayn edilmelidir. Oda dekorasyonunda kimileri için perdeler, diğer eşyaların seçimi kadar önemli görülmese de aslında odanın uyumunu tamamlamada önemli bir yere sahiptir. Rengi ve deseni odaya uyumlu tercih edilmediği takdirde odanın dekorasyonunu bir anda kötü bir görünüme sokabilir. Genç odası dekorasyonunda özellikle erkek çocukları spor ya da tek düze bir tarz tercih ederken kız çocukları ise bu tercihlerini daha romantik veya asi bir görünümden yana kullanmaktadır.

 

Erkekler için perde seçiminde mavi, kahverengi, farbasız ve perde tutucusuz perde modelleri öncelikli tercihler arasındadır. Sezonun perde modellerinde çizgilerin hâkimiyeti gözlemlenmekte bu hakimiyet erkek çocuklarının odalarındaki perde modellerine doğrudan yansımaktadır. Lacivert ve beyaz, siyah ve beyaz, kahverengi ve sarı, gri ve siyah bu çizgili perde modellerinde ikili olarak en çok tercih edilen renklerdir.

Genç kızlarda ise pudra pembesi, şeker pembesi, turkuaz, buz mavisi, fıstık yeşili, perde modellerinde sezonun renklerini oluşturup bu renkler birbirleriyle de aynı anda kullanabilmektedir. Genç odası perde modellerinde dökümlü yada pileli tül ve güneşlikden oluşan detaylara da yer verilebilmekte odadaki diğer eşyalarla bütün sağlamasına olanak sağlanmaktadır. Aynı zamanda kullanımı çok rahat olan stor perdelerde modern oluşu ile gençlerin en çok tercih edebileceği ürünlerin arasındadır.