Yeni doğan bebeklerimiz için eksiklerimizin olmaması büyük ve zahmetli bir iştir. Özellikle de oda konusunda en ufak ayrıntısına kadar düşünmemiz gerekli. Duvar kâğıdının ya da duvarın renginin doğru renk olması, rengiyle ve yapı malzemeleriyle doğru halı seçmek, doğru ve güvenli bir beşik seçmek ve bunun gibi daha birçok şeye dikkat etmemiz lazım. Bunun için bebeğimizin odasını düzenlerken belirli metotlarla adım adım ilerleyip doğru kararlar vererek bir oda yaratmaya çalışalım.

 

İlk olarak bebeğin odasının annenin kaldığı odaya yakın bir yerde olması gerekli. Bebek uyandığında veya bir ihtiyacı ya da sıkıntısı olduğu da anne onu direkt duymalı ve yanına gitmeli. Bunun dışında bebek odasının güneş alan tarafta olması gerekli. Kullanacağınız halılar hemen kirlenmemeli ve toz tutmamalı, bu yüzden makinede yıkanabilen halılardan kullanmalısınız. Duvarların rengi de bebeğin gözünü alıp yormayacak şekilde pastel tonlarında olmalı. Özellikle beyaz ve beyaza yakın tonları tercih etmemek gerekiyor çünkü beyaz güneş ışığını en çok yansıtan renklerin başında geliyor. Ayrıca bebek odası takımı almak yerine özgürce teker teker mobilya almak daha hoş bir görüntüyü ortaya çıkaracağından eminim. Gelelim erkek bebek odasının yapımına.

Erkek bebek odalarında genellikle erkeği temsilen çoğunlukla mavi, onun haricinde koyu renkler kullanılır. Bu yüzden duvar rengini koyu bir gri yapmanızı tercih ederim. Bebek beşiğini güneş alan camın karşısına, yapabilirseniz sağ taraflara koyun. Cam kısmının köşelerini ise emzirme köşesi olarak ayırın ve oraya hoş bir koltuk yerleştirin. Dilerseniz sallanan koltuklardan tercih edebilirsiniz. Dolapları beyaz, duvarları gri ve odanın geri kalan aksesuarlarını mavi de dahil olmak üzere bu üç renkten oluşturursanız, bebeğiniz ve sizin için sağlıklı, eviniz için şık bir oda oluşturmuş olacaksınız.