Evimiz için ene önemli tamamlayıcılardan biri olan halılar, her odaya farklı şekilde seçilmektedir. Mobilyalarınıza uygun şekilde ve kendi zevkinize de uygun olarak seçtiğiniz halılarınız salon için seçilecekse daha da önemli bir hal almaktadır. Salon daha çok misafirler ile vakit geçirilen bir oda olduğundan görsel olarak daha dikkat eken modeller seçilmektedir.

Seçilecek Salon Halılarının Özellikleri

Büyük bir özenle dizayn edilen salonlar için seçilen halılarda da büyük bir özen gösterilmelidir. Seçeceğiniz salon halısı mutlaka mobilyalara uygun olmalıdır. Bu uyumluluk sadece renk olarak değil model olarak da sağlanmalıdır. Klasik bir mobilya içerisinde kalan modern bir halı görsel olarak bir bütünlük sağlamayacağı gibi, modern bir mobilya ile klasik bir halı da birbirinden bağımsız bir hava oluşturacaktır. Oysa misafirlerinizi ağırladığınız bu özel odanız tüm açıdan bir bütünlük oluşturmalıdır.

Eski dönemlerden kalma bir alışkanlık ile tüm odayı halı ile döşemekten geri durulmalı ve oda da sadece görünen orta kısım için halı seçilmelidir. Ve salonunuzda birden fazla halı kullanacaksanız bu halıların aynı boyutta olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aynı büyüklükteki birden fazla halı mekanı olduğundan daha küçük gösterecektir. Renk olarak da bazı durumlarda mavi, turuncu ya da sarı gibi halı için aykırı olabilecek renkler ile işlenmiş salon halıları tercih etmek evinize hareket getirecektir.

Halılarda Desen Seçenekleri

Seçeceğiniz salon halılarını mobilyalara ve zevkinize göre dekore ederken halı için seçilecek desenler de büyük önem taşımaktadır. Son dönemlerde ortaya çıkan birbirinden farklı halı modelleri ile sınırsız sayıda desenler de ortaya çıkmıştır. 3 boyutlu halılar ile salonunuzda hareketli bir görüntü elde ederken, kenarları tüylü bir halı modeli ile daha çok geçmişe bir yolculuk yapılmaktadır. Halı deseninde en fazla dikkat edilecek husus halı döşenecek odanın özellikleridir.

Minimalist tarzda bir odayı dekore ediyorsanız farklı desen ve renklerde halıları tercih etmek mekanın daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Özellikle zıt renklerde yapılacak seçimler odanızda farklı bir odak noktası oluşmasını sağlayacaktır. Böylece misafirleriniz tek bir noktaya değil birden fazla noktaya odaklanacaktır.