Duvar renkleri evimizin havasını birden değiştirebilecek ve anında çok farklı atmosfer sağlayabilecek birer unsurdur. Adeta kişiliğimizi yansıtmamızı sağlayan duvar renkleri evimize de bir kimlik kazandırır. Çünkü her rengin insan psikolojisini farklı etkilediği bilim adamlarınca söylenmiştir.

 

Mesela beyaz renk insana sakinlik verirken, gri rengin insanı soyutlaştırdığı, siyah rengin karamsar hissettirdiği, kırmızı rengin sabırsızlık ve coşku uyandırdığı söyleniyor. O yüzden tablo almak istiyorsanız mutlaka duvarınızla uyumlu olacak bir tablo almalısınız. Yoksa sizleri boğabileceği gibi, evden soğumanızı bile sağlayabilir. Peki, Duvar Renklerine Uygun Tablo Seçimleri konusunu birlikte inceleyelim.

 

1-Beyaz Duvar

 

Evinizin duvarları beyazsa çok asil durduğunu kabul ederim. Peki, bu duvarlara uyum sağlayacak tablo nasıl olmalıdır? Beyaz renk duvar genelde sadelikten huzur bulan, karmaşıklığı sevmeyen kişilerin tercihidir. Eğer sizde böyleyseniz bence en mantıklısı altın sarısı ya da siyah-beyaz bir tablo ile duvarınızı tamamlamak. Bunların dışında soluk renk tablolar da inanılmaz güzel duracaktır. Ayrıca çok karmaşık tablolar tercih etmeyin bence en güzeli yıpranmış tarz tablolar ya da soyut resimler olacaktır.

2-Gri Duvar

 

Gri duvarı tercih eden insanlar uzlaşmacıdır, yenilikçidir. Eğer eviniz griyse birçok alternatif söz konusu. Fakat bence bu duvarlara en çok gidebilecek tablo sarı! O kadar kusursuz bir görüntü sağlamakta ki. Grinin dinginliği ile sarının enerjisi çok hoş bir bütün oluşturuyor. Ama eğer sarıyı uçuk buluyorsanız pastel tonlarında mavi, kırmızı da çok güzel duruyor. Eğer daha nostaljik bir görüntü istiyorsanız bej rengi, kahverengi de hoş durabilir.

 

3-Kahverengi Duvar

 

Kahverengi insanlara ağaç kökünü çağrıştırır ve genelde insanda sadakat duygusu uyandırır. Evinize daha bağlı olmanızı sağlayacak kahverengi duvar aynı zamanda kendinizi daha güvende hissetmenizi de sağlar. Kahverengi duvarlarınız varsa siyah ya da altın sarısı çerçeve içinde eskimiş tablolar çok şık duracaktır. Aynı zamanda beyaz fonda kahverengi çizimler de güzel duracaktır. Eğer duvarınızın rengi açık kahverengiyse kahverenginin daha koyu tonlarından oluşmuş bir tablo da duvarınızla bütünleşecektir.