Masa lambaları ya da diğer adı ile abajurlar, kullanıldıkları mekana ayrı bir şıklık katarlar. Klasik yada modern tasarımları olan abajurlar, odanın döşeniş tarzına göre kullanılarak, dekorasyonu tamamlarlar. Ayakları oymalı, işlemeli, klasik görünümlü abajurların yanı sıra renkli, geometrik şekilde şapkası olan, düz ayaklı modern stilde abajurlarda bir o kadar tercih edilmektedir.

 

Son trend abajurlar, kutu şeklinde ayaksız olan, ve sehpa üzerinde,ışığı yanmadığı sürece abajur olduğu anlaşılmayan dekoratif abajurlardır. Bazılarının üstü renkli baskılı, bazıları ise sedef süslemeli olmaktadır. Ayrıca, üstü kumaş, altı ise kübik ya da yuvarlak şekilde olan rengarenk abajurlarda yine en çok kullanılan modellerdendir.

Minik ve şapkası kumaş kaplı, tek ayaklı abajurlar, daha çok yatak odalarında komidin üstü için kullanılan abajur modelleri olup, ayaksız ve geometrik şekillerdeki modern abajurlar salon ve oturma odalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

 

            Dekoratif abajur modelleri içinde özellikle tasarım modeller evlerimizi süslemeye başlamıştır.

  • Viski şişesi ayaklı abajur
  • Çiçek, hayvan, film kahramanları, iskambil kağıtları vb. baskılarla şapkası süslenmiş, büyük abajurlar
  • Şapkası, mutfak rendesi şeklindeki abajur
  • Semazen şeklindeki abajur
  • Ayağı toprak testi yada değişik, otantik vazolardan yapılmış, büyük şapkalı abajur
  • Özellikle çocuk odaları için kedi, köpek, araba modelleri yada çizgi film kahramanları şeklinde üretilmiş abajurlar
  • Çiçek şeklindeki abajurlar, kırılmış- yatmış havası verilmiş sağlam abajurlar, kuş kafesi şeklinde abajurlar, tahta araba tekerleği şeklindeki abajurlar, altı ağaç kütüğü olan abajurlar vs…

 

Günümüzde en çok kullanılan abajur çeşitleri klasik ve dömi klasik çizgilerin dışındaki modern çizgili ve özellikle tasarım abajurlardır.