Dekorasyonun anlamı ve önemi hemen fark edilmez. Hatta çoğu zaman ihmal edilir, kabataslak yapılır. Ama bizim için önemi uzun vadede belli olur. Çünkü Dekorasyonun Hayattaki Anlamı kendi benliğimizi ortaya koyuş şeklidir. Odamız, dolabımız, evimiz, ofisimiz, bahçemiz… Neresi olursa olsun. Zevkimizi, bütçemiz ve dairemizin koşullarıyla birleştirip öyle öne çıkarırız.

 

Fiziksel Önemi

 

Eviniz için bir dekorasyon düşünelim. Rastgele yapmazdınız, değil mi? Dairenin koşullarını göz önüne alırdınız. Hangi mobilyanın, hangi malzemenin nerede durursa daha iyi olacağını, daha işlevsel olacağını düşünürdünüz. Hem evinizde yer tasarrufu, hem ekonomik bir tasarruf yapmak, hem de zevkinizi meydana çıkarmak isterdiniz.

 

Eğer bunlarla çatışan bir şey olursa üç tane belli başlı ihtimal vardır. Eğer eşyalar doğru yerleşmezse daireye uyum sağlanamaz, işlevsel olmaz, sizi yorar. Yer tasarrufu yapamazsanız daireniz kalabalıklaşır, bu da kazalara sebebiyet verir. Bütçenizi zorlarsanız, sizi sıkıntılı günler bekler.

Psikolojiniz İçin Önemi

 

Bir mekânın dekorasyonu sizi bunaltabilir de rahatlatabilir de. Kalabalık döşenmiş odalarda kendinizi acelede ve baskı altında hissedersiniz. Hiçbir şeye odaklanamazsınız. Ama daha sade döşenmiş mekânlarda huzur bulabilirsiniz, her şeye daha iyi odaklanabilirsiniz. Malzemeden daha önemli bir şey varsa, o da rengidir. Renkler farklı odalara, farklı amaçlara hizmet edebilir.

Nötr renkler olan beyaz, krem rengi, gri ve tonları en çok tercih edilenlerdir. Özellikle beyaz. Çünkü o mekânı daha büyük gösterir. Diğer sıra dışı renkler ise çeşitli odalar, dolaplar için düşünülebilir. Ama renklerin, içten içe düşüncelerinizi yönlendirdiğini unutmayın. Mavi renkli bir oda, mavi eşyalar huzur verirken, kıpkırmızı odalar ve eşyalar sizi cesaretlendirebilir.

 

Siz de her şeyi, bütçenizi, mekânı, zevkinizi gözünüzün önüne getirin. Hepsini hesaba katıp aklınızda hoş bir kompozisyon oluşturun. En uygun fırsatları kovalayın. Doğru dekorasyon için bir servet ödemeyin. Ardından keyfini çıkarın.