İçerisinde kırık gözenekler barındıran ve değişik cila alt renkleri bulunan fayanslar, birden çok sayıda pişirilerek, kaplama olarak kullanılabilmektedir. Düzgün bir yüzeye sahip olması nedeniyle, daha çok iç dekorasyonlarda tercih edilmektedir.

Banyo Fayans Kaplaması Nasıl Olmalıdır?

Evin özel alanlarından biri olan banyonun iyi bir şekilde dekore edilebilmesi açısından, fayans kaplamaları oldukça önemlidir. Banyo dekorasyonu yapılırken, kullanılacak olan renklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Seçilecek olan renkler, banyoların boyutuyla doğru oranıtlı olmalıdır.

Banyonun boyutuyla uyumlu renkte seçilen banyo fayansları banyonun daha ferah ve geniş bir şekilde görünebilmesine imkan tanımaktadır. Aydınlık görünmesi istenen banyolar için, fayans seçiminde beyaz veya beyaza yakın tonların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Rengi belirledikten sonra, banyonun boyutuna uygun fayans seçilmesine özen gösterilmelidir. Çünkü zemin ve duvarda kullanılacak olan fayanslar farklı özelliklerde üretilmektedir. Banyo için üretilen zemin fayanslar, kayma yapmaması açısından dokulu yüzeylere sahiptir. Değişik boyutlarda seçilen fayanslar, banyoya dinamik bir görünüm kazandıracağı için banyo fayans modelleri zemin ve duvar kaplamalarında farklı boyutlarda seçilmelidir.

Banyo Fayansı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo dekore ederken, fayans seçiminde seramik fayans çeşitleri arasından seçim yapmakta fayda bulunmaktadır. Kabartma veya düz desenli porselenler, banyo dekorasyonlarını daha özel kılabilmektedir. Porselen türdeki fayanslar genellikle mat, cila barındırmayan ve parlatılmış çeşitleri bulunan fayans türlerindendir. Kullanımı uzun ömürlü olması açısından, banyo dekorasyonunda seramik ürünlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Nemden dolayı kayganlaşan zeminler nedeniyle banyolarda çeşitli kazalar oluşabilmektedir. Bu kazaları önlemek adına, dokulu ve kaydırmaz özellikteki fayansların seçilmesinde fayda vardır. Bu bakımdan eski tip çini karo modeller, banyo fayans seçiminde tercih edilebilir. Normal karolara göre daha dayanıklı ve kaymaz özellikte olduklarından, çini karolar banyo kazalarını minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca kaymaz bir paspas ile kullanıldıklarında, çok daha etkili olabilmektedir. İşinizi garantiye almak isterseniz, çini karo fayanslar ile kaymaz paspası birlikte kullanabilirsiniz.

Gri tonlarında fayans kullanacaksanız, duş bölümünde ahşap desenli karolar tercih etmeniz dekorasyona güzel bir şıklık katacaktır. Banyoda güzel bir kombinasyon oluşturabilmek için ise, banyo dolabına yakın olan renklerde fayanslar seçilmesi son derece önemlidir.