Bir insanın en rahat olduğu yer evidir. Bu rahatlığı sağlayan şey ise kesinlikle evinde hissettiği özgürlüktür. Eşyalar ona ait, evin her taşına hakim ve istediği gibi bir kullanım ayrılacağına sahip. Bu nedenle her insanın evi kendi için özeldir. Tabi içinde yaşayanların da etkisi vardır bunda. Sevdiklerinizle bir arada olduğunuzda, çadırda bile olsanız mutlusunuzdur. Sevdiklerinizle bu mutlu anları kaliteli ve özel geçirmek için evin dekorasyonu da önemlidir. Nasıl çocuklarınız olduğunda kendinizi ve evinizi onun güvenliğine uygun olarak tasarlıyorsanız aynı şekilde evin diğer üyelerinin ya da sizin zevkiniz ve evi kullanma biçiminize göre dekore etmelisiniz. Gerçi günümüzde bu daha sıklıkla yapılmaktadır. Eskiyle kıyaslama yapıldığında dekorasyonun önemi ve özelliği yeni yeni parlamaya başlamıştır.

 

Misafir odasından salona, oturma odasından yatak odasına, mutfaktan banyoya kadar evin her bir santimiyle ayrı ayrı ilgilenilmektedir. Odaların dekorasyonu bir şekilde yapılmaktadır. Fakat banyo için çok düşünülmekte ya da hiç düşünülmemektedir. Bunun sebebi de içinden çıkılamayıp önemsenmemesidir. Oysaki banyonuzun şıklığı adeta tüm evin şıklığına yansımaktadır. Duşunuz, bakımınız ve birçok keyifli dakikalarınız banyoda geçmektedir. Banyonuz ne kadar derli toplu ve şık olursa o kadar çok güzel an biriktirirsiniz. Evli çiftler için özellikle bu apayrı bir keyif olabilmektedir. Banyo için küvet mi yoksa duş kabini mi kullanacaksınız, öncelikle buna karar vermelisiniz. Daha sonra zeminini oluşturacak malzeme seçimi yapmanız gerekir. Seramik mi doğal taşlar mı yoksa su geçirmeyen parkeler mi? İşte tüm bunlar kendi içinde birer bütündür. Bu bütünler bir araya gelince ortaya tarifi mümkün olmayan güzellikler ortaya çıkar. Avize, lavabo, seramik, musluk, kabin, dolap, sabunluk ve hatta havluluğa kadar her detay apayrı bir önem taşımaktadır.

Eğer banyonuzda kullanmak istediğiniz rengi belirlediyseniz bunlara uygun seçimler yapmalı ve birden çok renk yerine birbirine yakın tonlara sahip iki ya da üç renk kullanmanızı öneririm. Böylece sade şıklığı yakalamış olacaksınız. Ayrıca havlularınızı rulo yaparak bir sepete koyabilir dekoratif olarak saklayabilirsiniz. Banyoda kullanacağınız dolapların geniş veya kullanım biçiminize uygun olması gerekir. Temizlik malzemeleriniz bir alanda, güzellik ve bakım malzemeleriniz bir alanda bulunmalıdır. Aynanın önüne tümünü dizmek yerine ayna kenarlarına raflar yaparak orada muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca banyoda sıkça yapılan bir hata ise tüm aile bireylerinin diş macun ve fırçalarının dağınık olmasıdır. Şık kalemlikler temin ederek banyonuzun dekorasyonuna uygun olarak kaldırabilirsiniz. Şampuan gibi duş esnasında kullandığınız ürünleri ise duş kabinin yanına yapacağınız bir dolap ile düzenleyebilirsiniz.