Evin en gözde odasını oluşturan yatak odaları için odanın tasarımını sağlayan en büyük parçadır yatak odası halıları seçmek.

           Yatak odası halı modelleri seçerken odada ki mobilyalarla uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir. Odanızı şık gösterebilecek bir halı seçimi yapmak için odanın şekli ve mobilyalarla uyumunu sağlamak gerekir. Yatak odası mobilyaları daha sade ise aksesuarlarla ve odada kullanacağımız halı ve perdelerle daha renkli bir hale getirebiliriz. Yatak odası mobilyasının sade olup halının odak noktası olup daha dikkat çeken modeller de tercih edilebilir. Halıyı seçerken yatak odasının zemin renginde halının nasıl duracağını da göz önünde bulundurmak gerekir. Zemine yakışmayan ve zeminle aynı renklerde olan halılar kendisini göstermeyecektir. Dikkat çekici olmayacaktır.

Yatak odasına halı alırken yatak odası mobilyalarınız sade veya desenli olacaksa halıyı da ona göre almak gerekir. Mobilyalarınız desenli ise sade bir halı, mobilyalar sade ise daha renkli ve desenli bir halı daha uyumlu olacaktır. Desenli bir halı alırken zemin rengiyle uyumunu yakalarsa daha kontrast olup şık bir ortam oluşturacaktır. Desenli bir halı daha dikkat toplayıcı olacaktır. Ya da halının değil de mobilyaların ve aksesuarların daha ön planda olmasını istiyorsak sade bir halı tercih etmek gerekir. Mobilyalarınızı yerleşiminden sonra oda daha renkli ve karışık görünüyorsa sade halı seçip karışıklığı biraz daha azaltabilirsiniz. Yatak odasında bir değişiklik yapmak isterseniz mobilyalarınızı değiştirmektense halınızı değiştirebilirsiniz.

Siyah gri beyaz tonlarında ki halılar daha çağdaş görünümde olup, turuncu tonları ve şarap renginde olan halılar odanızı daha geleneksel ve klasik bir görüntü verecektir. Yatak odası halı modelleri seçerken ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konuda odanın büyüklük ve darlığına göre seçimler yapmak gerekir. Dar olan bir odaya sık eşya ve çok renkli desenli bir halı sermek odayı çok basık ve karmaşık gösterecektir. Hâlbuki dar bir odaya eşyaların çok büyük olmaması daha kibar aksesuarlarla döşenmesi çok büyük olmayan ve sade bir halı yerleştirilmesi çok daha güzel olacaktır.

Geniş bir odaya ise Zeminle uyumlu olup Birden fazla küçük parçalı halılar kullanılabilir. Odayı olduğundan dolu göstermesine sebep olacaktır. Halı alırken temizliği kolay olabilecek toz tutmayan nefes alabilen sağlığa zararlı olmayan maddelerden üretilmiş olmasına da dikkat edilmelidir.