Eviniz çoğu zaman en çok zaman geçirdiğiniz yerdir çalışıyorsanız da ev sizin için dinlenip her şeyden uzaklaştığınız yerdir. Ev de en çok zaman geçirilen yer tabi ki oturma odasıdır. Bu yüzden oturma odası takımları konforlu kaliteli olmalıdır. Konfor ve kalite yanında şıklık tabi ki çoğu kişi için ön plandadır. Estetik görüntüsüyle uzunca vakit geçiren kişilerin beğenisini kazanmalıdır. Oturma grupları genelde kadınların seçtiği eşyalar olmakla birlikte temizliği ve bakımı oldukça önemli eşyalardır.

 Oturma grubu seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle oturma gruplarının kullanıldığı odaya uygun olması ilk sırada yer alır. Odanın büyüklüğüne göre modeller tercih edilmelidir. Eğer oda büyükse ekleme veya oda küçükse takımlardan çıkarmalar yapılabilir. Bunun haricinde koltukların rahat olmasına dikkat edilmelidir. Koltuklar fazla ağır olmamalıdır bayanların çoğu temizlik esnasında koltukları çekerken ağır olmasından dert yanmaktadır. Bir diğer yandan koltuklar eğer bazalı tercih edilirse kullanımı daha da artarak içlerine gereksiz ve yayıntı olabilecek eşyalar konulabilir.

Koltukların rengi tamamen isteğe ve kişinin zevklerine göre değişiklik gösterebilir. Genelde temizliği kolay olduğu için kötü renk veya desenli koltuklar tercih edilir. ​​​​​Oturma odası modelleri günümüzde desenli modellerle ön plana çıkmakta ve sıklıkla tercih edilmektedir. Bazen tamamı desenli bazense desenli ve düz kumaşlar kombinlenerek tercih yapılır. Artık çoğu zaman beğendiğiniz koltuk modellerini istendiğiniz hayal ettiğiniz renk ve tasarımlarla birleştirmek mümkündür.

Koltuk seçerken bir diğer önemli husus koltuğun yapıldığı kumaştır koltuk kumaşları leke tutmayan terletmeyen kolay silinebilir kumaşlardan tercih edilmelidir. Koltuklarda eğer yastık veya kırlentler varsa yıkanabilir ve fermuarlı kılıflarda olmalıdır. Spor model tercih ederseniz diğer eşyalarınız hali ve perdeniz de koltuğa uygun olmalıdır. Koltukların ayakları yüksek tercih edilmelidir yüksek olan koltuk ayakları temizlik esnasında size her türlü kolaylığı sağlar süpürge vileda gibi temizlik ekipmanlarını kolayca koltuğun altına uzatabilir ve koltuğu hiç çekmeden temizleyebilirsiniz.

Yıllarca kullanılan ve pek sık değiştirilmeyen mobilyalar genelde çoğu kişinin uzun zamanlarda kullandığı eşyalardır bu yüzden alırken çok iyi düşünülmelidir ve ona göre seçim yapılmalıdır. Doğru seçim yapıldığı takdirde aldığınız koltuk takımı çok uzun yıllar sizinle birlikte anılarınıza eşlik edebilir ve sevdiklerinizle güzel kaliteli zaman geçirmenizi sağlayabilir.