Bebek odası halısı seçiminin çok dikkat edilmesi gereken konuları vardır. Bebek odası hazırlarken mobilyaların görünüşü ve kalitelisine dikkat edildiği gibi içerisinde bulunan halının da güvenliliğine dikkat edilmesi gerekir. Bebeğimiz günün büyük bir kısmını odasında geçireceği uyuyup oyunlar oynayacağı için ona zarar vermeyecek şekilde seçimler yapılmalıdır. Bebek odası halı modelleri seçerken halının doğal sağlıklı anti bakteriyel olmasına özen gösterilmelidir.

Ebeveynlerin bebek odalarına halı alırken çok titiz davranmaları ve büyük bir araştırma yaparken o ürünün sertifikalı olmasına anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Evlerde bulunan -bazı halılarda üzerinde birçok bakterilerin olduğu havada ki nemi de emdiği için evde yaşayan insanların nefes alması da oldukça zorlaşacaktır. Ebeveynlerin en çok tercih ettikleri bebek odası halıları anti-alerjik, anti-statik, yanmazlık özellikte olan halıları seçmektedirler.

Güvenliliğin ve bebeğin rahatlığı için bebek odaları için en önde ki şartlardan olması gerekir. Yeni doğanlarda alerjik reaksiyonlar olabileceği için nefes almaları zorlaşır ve ileride astım ve nazal polipler geçirebilir. Bu yüzden halıların kaliteli seçimlerde olması çok önemlidir. Bebek odası halı modelleri seçerken, kaymaz tabanlı olmasına ürünün hav bırakmamasına üründe kanserojen maddelerden üretilmemiş olmasına ve doğal boyalar kullanılmasına anti statik özelliklerden oluşmasına dikkat edilmelidir.

Çocuk odası halıları genel de renkli hareketli eğitici ve öğretici modellerde göz önündedir. Çocukların hayal dünyasına hitap etmesi de onlar için ayrı bir güzel olacaktır. Bebek odaları kız ve erkek çocukları için ayrı ayrı desenlerle süslenmiş çok şık halılar ile karşılaşmak mümkündür. Bunlar arasında çizgi karakterlere sahip halılarda çocuklar açısından oldukça dikkat çekicidir. Bebek odasına halı seçerken önemli olan bir detayda halının sürekli tüy bırakması bebek için oldukça zararlı bir durum olabilir. Çünkü bebeğiniz halı ile sürekli temasta olup onun üzerinde emekleyeceği oynayacağı için bebeğinize ciddi anlam da zarar verecektir. Eğitici çocuk halıları ise bebeğiniz için oldukça fayda sağlayacaktır.

Günümüz şartlarında çocuklar dışarıda çok fazla oyunlar oynayamadığı için Bu halı üzerinde ki desenler çocuğunuzun gelişimine de katkı sağlayacaktır. Çocuk odalarında geçirilen zamanında daha mutlu ve öğretici geçmesine de izin verecektir. Halı üzerindeki desenler de çocuğunuzun okul öncesi döneminde zihinsel gelişimine de çok katkı sağlayacaktır.