Evlerimiz, ruhumuzu zinde hissetmek, günün yorgunluğunu atmak ve yaşadığımız yerle aramızda aidiyet bağı kurmak adına hayati öneme sahiptir. Bu sebeple de evimizin estetik görüntüsü en belirleyici etmenlerdendir. Fakat bunun için yüklü paralar ödemeye, pahalı koltuk takımları ve mobilyalar almaya, kredi kartlarına esir olmaya ve ihtiyaç fazlası tüketime yönelmeye hiç gerek yoktur.

 

Güzellik ile çok para harcamak yahut mutluluk ile çok para harcamak bize hep birbirine bağlıymış gibi lanse edilir ama durum hiç te böyle değildir. Bunlar bizi tüketime teşvik etmek için oluşturulan yapay algı haplarıdır. Zira insan, kendi elleriyle oluşturduğu bir dekoratif üründen daha mutlu ve tatmin hisseder, çok paralar harcadığı bir üründen de bilakis memnun olmaz, ‘uzun vadeli’ bir sıkıntıya girer. Güzellik, emekle, ruhla, heyecanla ve hayal gücüyle üretilen bir şeydir. Bu bağlamda size bazı Yaratıcı Dekorasyon Tavsiyeleri sunmak isteriz.

Evimde El Emeği Neler Üretebilirim?

 

Bir kere başta şunu vurgulamak gerekir ki aklımıza gelebilecek her nesneyi hayal gücümüzle harmanlayarak estetik bir nesneye dönüştürebiliriz. Eşyalara, onların gerçek görüntüsüne ve işlevine takılmadan ‘ben bundan nasıl bir form elde edebilirim’ düşüncesiyle yaklaşmalıdır.

 

Örneğin, konserve kutuları, soda şişeleri, bulaşık süngerleri, pizza kutuları, gazeteler, koli kartonlar, bakmasını bilene çok yaratıcı ilhamlar verebilir. Mesela konserve kutularını boyayıp, altından delik açıp, içinden kablo geçirerek ampul yerleştirebiliriz ve bu bize çok özgün bir abajur oluşturur. Yahut bulaşık süngerine iplerle insan formu verip üzerine minik elbiseler dikerek, kardan adama göz ağız yaptığımız gibi boncuklarla göz ağız dikebiliriz ve saçları için de yün ip kullanabiliriz.

 

Pizza kutularınıysa renkli kumaşlarla kaplayıp takı kutusuna dönüştürebiliriz. Mesele hep bakıştır. Nesnelere güzel nazarla bakışımız ve üretme isteğimiz. Bunu edinmek en temel gerekliliktir. Yoksa burada çokça dekorasyon fikri vermek geçici etkinlikler olacağı gibi, zihni de tembelleştirecektir ve hazırcılığa alıştıracaktır. El emeği nesneler üretmek bir yaşam biçimidir, bu sebeple bu bakışı edinmeye-edindirmeye vurgu yapmak daha yararlı olacaktır.