Bebek odası denilince akla ilk önce gelen rengârenk ve cıvıl cıvıl oluşudur.  Renkli ve sevimli baskılar,  küçük rengârenk eşyalar,  tavan süslemeleri,  beşik üstü süslemeleri vb. alanlardaki canlılıktır.  Bebeklerin yaşadıkları oda ortamından korkmamaları,  rahatlıkla ve huzurla yalnız başına kalabilecekleri,  yaşadıkları ortam içinde ki aydınlığı yakalayarak ferah bir oda yaratılması gerekir.  Bebeklerin görme fonksiyonları belli döneme kadar hızlı gelişim göstermez.  Bu dönemlerde oda içerisinde kullanılacak lambalar daha kısık ve parlaklık değeri düşük olmalıdır.  Aşırı ışık teması bebeklerin hassas gözlerine etki edebilir.  Daha loş ışık ya da gece lambalarının kullanımları iç açıcı ve tatlı renkler olmalıdır.

Bebekler için tavan süsleme lambalarında genel olarak tozpembe ışık kullanılırken,  mor ya da yeşil renkteki lambalarda tercih edilmektedir. Bu renkler hem parlaklık problemini,  görme sıkıntısını ve aşırı aydınlığı engelleyerek iç huzuru ve rahatlığı sağlayacaktır.  Renkler dışında lambaların süsleme ve dekorasyonları gözlerinin takip edeceği şekilde hazırlanmalı ve alınmalıdır. Zor uyuyan bebekler için uyku alanlarındaki tavan ışıklandırması önemlidir.  Gözleri tavanı izlerken lambanın sağladığı uyku hali ve hareketli şekiller göz takibini yorarak çabuk uyumalarını sağlayacaktır.  Seçilecek desenli lambalar fazla büyük olmamak şartıyla renkli ve hareketli olmasına özen gösterilmelidir.  Günümüzdeki bazı bebek lambaları sesli olarak dizayn edilmiştir.  Bebeğin uyku esnasında iken otomatik olarak lamba üzerindeki ayar ile hem hareketli desenleri oynatabilir,  hem ışık ayarı gerçekleştirebilir hem de ses ve ninni ayarı yaparak daha rahat ve çabuk uyumaları sağlanabilir.

Şık Ve Dikkat Çekici Bebek Lambaları tavanla yer mesafe ayarları orantılı olmalıdır.  Bu oran bebeklerin görüş açısına göre ayarlanmalıdır.  Aksi halde az ışıklandırma olsa bile gözle kurulan temas onların gözlerini yoracaktır.