Kullanılacak olan mekânın yüzölçümünden dolayı kimi zaman yatak odası dekorasyonu bir işkenceye dönüşebilmekte ve dağınık bir görünümün oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Küçük yatak odalarının her alanını tasarruflu ve doğru bir biçimde kullanmak, bunun için de uygun parçaları seçmek gerekmektedir. Ancak bu tip küçük odalar dekore edilirken bir takım kaynaklardan fikir alınmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bizlerde bu kaynak görevini üstlenerek sizlere naçizane küçük yatak odaları için bazı farklı fikirleri bir arada sunmaya çalışacağız.

 

1-Yatak odalarının otoriter parçası olan yatak, mutlaka büyüklüğü ve şekli ile odanın genişliğine uyum sağlamalıdır. Klasik yatak modellerinin dışında yuvarlak bir yatak tercih edebilirsiniz.

2-Pencerenizin olduğu duvara yatağınızı konumlandırmak için yatağınızın boyunda bir pencere yaptırabilir, yatak seçimini de daha yüksek yataklardan yana kullanıp, yatağınızın baş ve ayak kısmına duvarınızla aynı renkte kitap rafları kullanarak bütün halinde bir gömme yatak görünümü oluşturabilirsiniz.

3-Odanızda farklı bir imaj oluşturmak için Nevresim takımlarında bohem tarzı tercih edebilirsiniz.

4-Küçük odalarda duvar diplerini maksimum ölçüde değerlendirmelisiniz. Bu ölü alanları da katlanabilir sabit duvar masaları ile değerlendirebilirsiniz.

5-Odanızda halı seçimi yaparken tabanın her yerini kaplayacak büyük bir halı seçmek yerine orta alana konumlandıracağınız ufak bir halı seçebilirsiniz. Dilerseniz 3 boyutlu halıların derinlik algısından da faydalanarak odayı geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

6-Her küçük mekânda olduğu gibi yatak odanızda da genişçe çerçevesiz bir ayna kullanarak oda genişliğini ikiye katlayabilirsiniz.