Büyük salonlu evlerde doğru eşya kullanmak ve iyi bir dekor sağlamak ne kadar zor ise küçük salonlu evlerde de odayı kullanışlı ve dekoratif bir görünüme kavuşturmak o denli zordur. Eskiye nazaran genç bireylerin ekonomik özgürlüklerini ellerine almasıyla, yeni evli çiftlerin de çocuk yapma planlarını ileri bir tarihe atması ile genellikle küçük yüz ölçümüne sahip evler tercih edilmekte bu evlerin dekorasyonunda da salonların küçüklüğü nedeniyle zorluklar yaşanmaktadır. Minimal mimarinin, minimal dekorasyonun moda olduğu çağımızda ise bu sorunu ortadan kaldırmak adına birçok çözüm üretilmiştir. Tasarımcılar küçük salon dekorasyonunda oluşturdukları pratik bilgilerle kullanıcılarına ön ayak olmaktadırlar. Küçük salonlar için oluşturulmuş dekorasyon önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

*Küçük oda dekorasyonu sağlanırken en önemli unsur renklerdir. Odada kullanılan renkler hem odayı geniş gösterecek şekilde seçilmeli hem de başka renkler ile uyum sağlayacak şekilde kullanılmalıdır.

*Oda da kullanılacak eşyalar çok büyük ve kaba olmamalı odanın her bir milimini kullanışlı hale getirmelidir.

*Oda da TV ünitesi kullanmak yerine plazma televizyon duvara sabitlenip koltuk takımların da köşe takımı şeklinde tercih edilmelidir.

*Koltuk, kitaplık gibi odadaki büyük eşyaların rengi eğer ki koyu tonlarda seçilecekse halı, perde, orta sehpa ve bir takım oda aksesuarları mutlaka açık tonlarda olmalıdır.

*Odadaki dekoru tamamlamak için duvara raflar monte edilip aksesuar köşesi olarak kullanılmalıdır.