Küçük oturma odaları genelde modern döşenen ve klasik mobilya tercih edilmeyen bölümdür. Çünkü sürekli yaşam alanı olarak kullanmakta olduğunuz odada daha rahat hissetmek istersiniz.

Oturma odası dekorasyonu tercihleri nelerdir?

Genelde küçük oturma odaları kare ve ufak olduğu için köşe koltuk tercih edilmektedir. Hem yerleştirmesi daha rahat olacaktır hem de küçük odanızda genelde misafir ağırlamadığınız için köşe koltuğunuz küçük ebatlarda dahi olsa sizin için yeterli olacaktır.

Kitaplıklar oturma odası dekorasyonu için en çok tercih edilen ve kitapseverler için vazgeçemeyecekleri bir mobilyadır. Çünkü kitaplarını sürekli yanlarında isterler. Oturma odanızda ayrıca dolap yaptırarak kullanmadığınız eşyalarınız için kullanabilir ve evinizi toplarken kolaylık sağlar.

Oturma odalarında da diğer mobilyalarda olduğu gibi eskiye dönüş bulunmakta ve duvara monte edilmiş dolaplar ve televizyon üniteleri kullanılmaktadır. Tabi ki eski dönem kullanılanlardan daha farklı ve daha modern bir görünüşe sahip mobilya tercihleri bulunmaktadır.

Oturma odanızda ışıklandırma yaparken genelde abajur kullanılmakta ve fazla aydınlık bir ortam tercih edilmemektedir. Loş ışık hem sizi dinlendirecek hem de uyumanız için yardımcı olacaktır. Oturma odalarında genelde çok fazla eşya tercih edilememelidir. Hem alanın küçük olması hem de evinizde dinlenirken kullandığınız odanızın fazla kalabalık olmaması size daha ferah bir oda kullanımı sağlayacaktır.

Perde ve duvar rengi seçerken de daha aydınlık, daha ferah ve derin gösterebilecek renkler kullanmakta odanızda daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Oturma odalarında kullanılan mobilyalar sürekli kullanım alanı olduğu için kolay temizlenebilir mobilyalardan ve temizlenebilir kumaşlardan yapılmış koltuklar ile dekore edilmelidir.

Oturma odanızda yapacağınız ufak detaylar ile de odanızı daha hareketli hale getirebilirsiniz. Duvara asacağınız neredeyse tüm duvarı kaplayan tablolar veya televizyon arkasına diğer duvarlardan farklı duvar kağıtları da buna yardımcı olacaktır. Odanız daha modern ve şık bir görüntüye kavuşmuş olur.

Ortaya sehpa kullanmak istiyorsanız kullanabilir alanınızı daraltmamalıdır. Böylelikle odada daha rahat hareket etmeniz sağlanmaktadır. Koltuk seçiminizde koyu renkleri seçip, mobilyanızı daha soft ve açık renklerde tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem temizlik açısından hem de görüntüdeki zıt renkler odanızın şıklığını arttıracaktır.