Ev dekorasyonu sağlanırken kullanılan eşyalar ve ısınma sistemi kadar aydınlatma da büyük bir önem taşımaktadır. Önceleri spot ve Led aydınlatmalar, oturma odalarının, yatak odalarının yanı sıra mutfaklarda da tercih edilmeye başlanmış evin aydınlatmasını doğru bir biçimde sağlayabilmek adına gömme ışıklandırma sistemlerine başvurulmuştur. Şu son zamanlarda ise hem ev hem de ofis aydınlatmasında mekân dekoruna farklı bir hava yansıtmak ve yine aydınlatma sistemini bu dekoratif modeller ile sağlamak amacı ile tavan aydınlatma modellerinde değişime gidilmiştir.

 

Bir zamanlar özellikle çocuk odalarında kullanılan çocukların kendi hayal dünyalarında keyifli bir uykuya dalmaları için oda dekorasyonunda kullanılan yıldızlı, kalpli, çiçekli, yaldızlı ve fosforlu tavan süslerinden esinlenerek oluşturulduğu düşünülen dekoratif tavan aydınlatma modelleri, farklı desenler ve normlar ile ev dekorasyonuna harika bir hava katmaktadır. Hatta doğru ürünler kullanıldığı takdirde küçük odaları daha geniş gösterebilmekte, büyük odalara ise daha sıcak ve samimi bir görünüm oluşturma olanağı verebilmektedir. Bu tip dekoratif tavan aydınlatma modelleri, tavanı boydan boya kaplayan modern olarak dizayn edilmiş 3 boyutlu içeriklere sahip modellerdir.

Bunun yanı sıra, sarkıtmalı avize modellerinde de farklı tasarımlar oluşturularak tavan aydınlatma modellerinde çeşitliliğe gidilmiştir. Bunlar arasında ahşaptan sarkıt avizeler, renkli sarkıt avizeler, bisiklet tekeri ve kafes temalı aydınlatmalar, fincan görünümü oluşturan modeller, asansörlü çok parçalı avizeler ve de Vintage tarzda dekoratif aydınlatma modelleri bulunmaktadır.