Mekân ne olursa olsun, küçük ya da büyük tüm alanlarda renk uyumu, bakış açısına farklı bir boyut kazandırarak mekânın havasını ve yüzölçümünü bir anda değiştirebilmektedir. Bu renk uyumunu teknik olarak doğru ölçülerde sağlamanın öneminin yanı sıra, kişinin birkaç renkte farklı objeye bakınca ne hissettiği de dekorasyonun bütünlüğünün sağlanmasında son derece önemlidir. Ev dekorasyonunuzu yaparken renk konusunda karmaşa yaşamak istemiyorsanız, hangi objeleri aynı renkte ya da farklı renklerde kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

 

*Geniş bir odaya sahipseniz halı ve perdelerinizi aynı renklerde kullanabilir hatta ortamı dolu dolu göstersin diye koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Gri, bordo, Kahverengi ve lacivert bu konuda size yardımcı olacak renklerdir.

*Koyu renkte perde ve halıların kasvetini kırmak için odadaki eşyalara farklı renkleri serpiştirmekte fayda olacaktır. Gri renge beyaz ve turuncu çok yakışırken, Kahverengiye civciv sarısı, Koyu yeşile ise hardal sarısı çok yakışmaktadır.

*Sade bir oturma grubuna sahipseniz mutlaka odayı renklendirmeli, renklendirme işlemi yaparken de beyazın hâkim olduğu bir mekâna turuncu, kırmızı ve açık mavi renkleri küçük objelerde kullanarak etrafa serpiştirmelisiniz. Aynı durum yatak odası için de geçerli olup, beyaz yatak çarşafı ve yatak başlığı kullanıyorsanız, renkli yastıklar ve de renkli bir halı ile ortama sıcaklık ve samimiyet katmalısınız.

*Beyaz- kırmızı, siyah-pembe, siyah-kırmızı, yeşil-sarı, yeşil-kahverengi tercih edilebilecek ikili renkler arasındadır.